Cenabıhak arzın üzerine bir sistem koymuş. Bütün canlıları birbirine gıda yapmış. Her canlı birbirine gıda ile muhtaç. Buğday bir kelebeğin ölüsüne, bir böceğin ölüsüne muhtaç… Buğdayını yapabilmek için. Ona “gübre” diyoruz, biliyorsunuz. Bütün bitkiler, hayvansal bir canlının cesedine muhtaç. Oradan başlatalım fabrikayı ondan sonra o bitkilerin tümü hayvanlara ve insanlara intikal ediyor.


Nurbaki'yi Takip et


Değişiyor, o da ölüyor fani oluyor. Ondan sonra ne yapıyor? O da ölüyor. O da bir daha başka şekle dönmüş oluyor. Bu çark; yani birbirlerinin gıdası olmak ve birbirlerine muhtaç olmak çarkı arz kurulduğu günden beri Cenabıhak tarafından elde edilen bir kanuni ilahidir ki “Kullu men ‘aleyha fan”ın bir parçasıdır.

Her canlı birbirine muhtaçtır. Birisi diğerini, diğeri vasıtasıyla beslenerek yaşar.

Biz de insan olarak bitki yiyoruz. O da canlı, o da bir başka canlıyı yemiştir. Nasıl yemiştir? Toprağa düştükten sonra yemiştir. Biz de onu yiyoruz…. Bizim bedenimizden de tekrar bir başka canlı ortaya çıkacak.Tabii insanın manevi hususiyeti olarak değil, maddi hususiyeti olarak, anlatıyoruz ve Cenabıhak'ın kurduğu düzende, almaz sır budur.


Yorumu B15-6 bu akşam saat 18:00'da…