penceresi nasıl açılır düşünelim, aklımızı bir yoralım. İmanın kayıt yeri olduğuna göre… Hepiniz hesap edin, gönle nasıl varılır?


Nurbaki'yi Takip et


Gönle varmanın bir tek yolu vardır. ! Sevgiden başka bir şey ile gönle varılmaz. Sevgi dediği , adam derse ki; “Yahu ben seksen yaşındayım, bu yaştan sonra kız bulup aşık mı olacağım?” Sevgi o değil ki! 

Sevgi, 'ın yarattığını sevmektir. Çiçek olur, kuş olur, evladın olur, eş olur… Yarattığı her şey olur. “Peki, nasıl seveceğim ben? Ben seviyorum işte herkesi…” ama birisinden tırnağının ucu kadar bir çimdik yedin mi, bırak adamı da Allah'la kavga ediyorsun.Ben buna mı layıktım?

Çünkü, Cenabıhakk'ın takdirinden dolayı olmuş bir hadiseden ileri gidip “Ben buna mı layıktım?” diye adamla kavga ediyorsun güya. Ama kavga ettiğin aslında Allah'tır. Çünkü adamın elinde, soğuk suyun anahtarı… Allah öyle murat etmiş. Seni o adam vasıtası ile perişan etmeye murat etmiş.

Binaenaleyh, senin cırıldamaya hiçbir hakkın yok. Sen Allah'la kavga ediyorsun. İşte, insanları sevebilirseniz gönül penceresini, anahtarını çevirirsiniz açılır. Kapakları açılır mı? O biraz daha dursun bakalım.

İşte bundan dolayıdır ki Yüce Kitabımız; “Bu kitap muttakileri hidayete erdiricidir” … “Elif lam mim. Zalikel kitabu la reybe fih, huden lil muttekin.”  Bu kitap şüphesiz muttakileri hidayete erdiricidir. Hideyete, doğruya, güzelliğe, menzile vardırıcıdır…


Alıntı: Cenabıhak'ın zatiyeti