Yeni kitap: "Rabbini nasıl bilirsin?" çıktı.

Nur Dolu Geceler

Ben de istedim ki kulluğu Allah bizden nasıl bekliyor, o pencereden bakalım. Çünkü biz kafamızdaki kulluğu yaparak, Allah’a kul olmakta büyük eksiklik duyarız.

  • Sayfa Sayısı: 176
  • En/Boy: 13,5 x 19,5 (cm)
  • Kağıt: 2. Hamur

(Bilgi: Bu eser revizyon çalışması kapsamına alındığı için basımı durdurulmuştur. “Satın al” bağlantısı Google Alışveriş statüsündeki Sahaf ve Kitap Satıcılarına yönlendirilmektedir.)

Stok kodu: 9789753813587 Kategoriler: Etiketler: , , ,

Açıklama

Kulluğun sırrı nedir? nasıl bir olmalıdır?

Biliyorsunuz insan aslen iyi niyetlidir ve Cenab-ı Hakk'a karşı kulluğunu ifa etmek ister. Bugün bilhassa 'da dâhil olmak üzere memleketimizde pek çok yörede hamdolsun kılanların sayısı çoğaldı, oruç tutanların sayısı çoğaldı. Bunların hepsi kulluk yapmak için bu ibadetleri yapıyorlar. İntibak ettiremeseler bile, kulluğu istiyorlar, özeniyorlar.

Ben de istedim ki kulluğu bizden nasıl bekliyor, o pencereden bakalım. Çünkü biz kafamızdaki kulluğu yaparak, Allah'a kul olmakta büyük eksiklik duyarız.

Sohbetlerimizde, yapmamızın hikmeti de Allahın bizden istediği kulluğu bulmaya çalışmaktır. Biz gerçeklerle kendimizin zannındaki yanlışları fark etmeliyiz. Çünkü bir gerçek vardır ve biz onu bilemeyiz, onu bize Allah bildirir.

Zaten yüce kitabımızın inzâlindeki en büyük hikmetlerden birisi budur. Kur'an'ın bir ismi de fussilet sırrı taşımaktadır ki, bu gerçekleri ayırıcı demektir. İnsanlar kendi halinde hükme, yargıya varırken veya bir konuya bilgi aktarımı, yorum yaparken, daima kendi varlıklarının potansiyelini kullanırlar. Hâlbuki gerçekle insanın kendi potansiyeli arasında tasavvur edilemeyecek kadar vardır. Çünkü insanlar dünyada yaşarken dört boyutlu sistem içersinde yaşıyorlar. Hâlbuki binlerce var, binlerce boyutun getireceği sonsuz gerçekler var. Bu gerçekleri bilemeyeceğimize göre, o hâlde; Cenab-ı Hakk'ın bizden istediği şeyleri Kur'an sırrı içersinde bilerek kulluk yapmamalıyız. Bu kulluğu, Allah'ın istediği tarzda nasıl yapmalıyız? Allah ne istiyor? İnsanın ölmezlik sırrıyla nimetlenmesini istiyor, ebedileşmesini istiyor.

Close
error: Site içeriği telif hakları kapsamındadır!