Yasin Suresi Yorumu

Kainatın Fahr-i ebedîsi, canlarımızın sultanı yüce Peygamberimiz Yâsin Sûresi için “Kur’an’ın kalbidir” buyurmuştur. Yâsin Sûresi Efendimizin şanının kâinata ilânıdır. Bu yüzden kâinatta her şeyimizin gönül hikmetine bağlıdır. O’ndan can ve mecal bulur.


Online Satış Platformları


  • Sayfa Sayısı: 112
  • En/Boy: 13,5 x 19,5 (cm)
  • Kağıt: 2. Hamur
Stok kodu: 9789753811644 Kategoriler: Etiketler: , , ,

Açıklama

Kainatın Fahr-i ebedîsi, canlarımızın sultanı yüce Peygamberimiz Yâsin Sûresi için “Kur’an’ın kalbidir” buyurmuştur. Yâsin Sûresi Efendimizin şanının kâinata ilânıdır. Bu yüzden kâinatta her şeyimizin gönül hikmetine bağlıdır. O’ndan can ve mecal bulur.

Bizzat “Yâsin” kelimesi, Efendimizin mânâ evrenlerindeki bir ismidir. Yâsin Sûresi bütün itibariyle Kur’an’ın azametli hikmetlerini dile getirir. Bu arada özellikle fevkalâde önemli ilmî açıklama da yapmaktadır.

  1. Yâsin Sûresi’nin ilk sahifesi Kur’an’ın azametini, dolayısıyla efendimizin hikmetlerini beyan eder.
  2. İkinci sahifesi dine karşı çıkanların zulmünü ve bir değerli şehidi anlatır.
  3. Üçüncü sahife, astrofizik hikmetleri, bu arada Parite teorisini açıklar.
  4. Dördüncü sahife, insanın madde ve nefsindeki özellikleri,
  5. Beşinci sahife cennet ve cehennemi,
  6. Son sahifede kıyamet ve dirilişin açıklamaları bildirilmektedir.

Aslında Yâsin Sûresi’nin yalnız bilimsel âyetleri, başlı başına bir kitap konusudur. Ancak bu küçük kitabımızda Yâsin Sûresi’nin kısa, derli toplu, özet bir yorumunu sunuyoruz.

İslâm dininin yüceleri, Yâsin Sûresi’nin her türlü macidî, manevî sıkıntılara karşı okunmasını salık vermişlerdir. Yüce İslâm an’anesinde Halet-i nez’ (Ölüme yaklaşan hastalar) ve yeni ölenlere mutlaka okunması gerekmektedir.

Bizim kanaatimize göre hasta – sağlam herkes, her türlü sıkıntılarında Yâsin Sûresine sarılmalıdırlar. Özellikle azgın nefsin hilelerinden bir türlü kurtulamayanlar için Yâsin Sûresini okumak tek çıkar yoldur.Yâsin Sûresi’nin fâtır Sûresi’nden sonra gelmesi de “Sidretül-Müntehâ”dan öteki hikmetleri açması açısından pek dikkat çekicidir.

83 âyet 727 kelimeden kurulu bu azîm sûreyi, imkânı olanların ezberlemeleri pek güzel bir ibâdettir. Böylece 3’er, 5’er âyetleri ile de özellikle terâvih namazı kılmak da çok sevaptır.

Biz, yorumlarımızı mâna gruplan hâlinde yapacağız. Belli konuları âyet grupları halinde yorumlarken, o grup içinde ilmi açıklamaları ve enfüsi manaları da birlikte aktarmaya çalışacağız.

Yâsin Sûresi’nin yorumu gibi cidden çok güç bir hizmeti yaparken sizin müsamahanıza güveniyorum. Şimdiye kadar Yâsin Sûresi’nin bilimsel bir yorumunun yapılmamış olması, eksiklerle de dolu olsa bu görevi benim için kaçınılmaz kıldı.

Yüce Rabimizin ve O’nun sevgilisi Efendimizin rızası hepimizin üzerine olsun.Close
error: Site içeriği telif hakları kapsamındadır!