Kendini Nasıl Bilirsin? – Kur’an Hakikatleri 3

İndirim!

Orijinal fiyat: 270,00 ₺.Şu andaki fiyat: 175,50 ₺.

Kur’an’da en kısa üç süreden biri olan Sûre-i Asr, insanı tarif etmektedir. İnsana ait tüm gerçekler bu üç âyet içinde eksiksiz ifadesini bulmaktadır. Sûre-i Asr, insan hakkında Cenâb-ı Hakk’ın temel bir tanımıdır. Bir anlamda insanlığın bütün problemlerini özetleyen bir hikmetler demetidir. Tasavvuf konusunda yazılmış eserler, Sûre-i Yûsuf’un insanı tanımladığını dile getirir. Hatta mânâ ilminde şöyle bir kural vardır: “Bir konuyu anlayıp çözemiyorsanız Sûre-i Yûsuf’a başvurunuz.” 


  • İlk Baskı Tarihi : Mayıs 2024
  • ISBN : 9786258185386
  • Dil : TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı : 334
  • Cilt Tipi : Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi : Kitap Kağıdı
  • Boyut : 15 x 24 cm

“Satın Al” butonu, Google Ürün Listeleri’ndeki en düşük fiyat teklifi sunmuş onaylı satıcıya yönlendirme yapmaktadır. Kargo ve teslimat hususunda farklılıklar olabilir. Her hangi bir ticari faaliyetimiz veya bir kurumla satış ortaklığımız yoktur. Hiç bir alışveriş işlemine taraf değiliz ve sorumlu tutulamayız. 

Açıklama

9786258185386-KendiniNasil-Bilirsin-002

Kur’an Hakikatlari Serisi’nin üçüncü kitabı olan “Kendini Nasıl Bilirsin?” de Haluk Nurbaki, Sûre-i Asr ve Sûre-i Yûsuf’un yorumlarını yapmaktadır. Hem ilmî hem İslâmî hem de tasavvufî yönden yapılan bu yorumlar, bu kitapta siz okuyuculara bir sohbet havasında sunulmaktadır.

Sûre-i Asr, insanı tarif etmektedir. İnsana ait tüm gerçekler bu üç âyet içinde eksiksiz ifadesini bulmaktadır. Sûre-i Asr, insan hakkında Cenâb-ı Hakk’ın temel bir tanımıdır. Bir anlamda insanlığın bütün problemlerini özetleyen bir hikmetler demetidir. Sûre-i Yûsuf‘ta ayrıntılı bir biçimde insanın psikolojik yapısı, davranışları, Allah’a yakin olması bakımından yapması lazım gelen nefis mücadeleleri anlatılmıştır.

Kesitler

9786258185386-KendiniNasil-Bilirsin-001

İnançsız insan için iki vahim korku vardır: Biri ölüp yok olma korkusu, diğeri de gelecek endişesi. İşte bu iki korku olayı tüm insanları sarar ve bir yandan dayanılmaz ateşlerin pençesine atar. Çeşitli ruhi bunalımlar ve maddi hastalıklar (mide ülseri, kalp damarı spazmları, felçler hatta kanser…) yaratır. Diğer yandan ise insanı tam bir paniğe kaptırır ki, bitmeyen mutsuzluk ve acıların kazanında kaynar durur……Ben bu akşam yemek yiyeceğim, sonra bunun bana helal olması için mahalle mahalle dolaşacağım. Ey ahali açınız tokunuz var mı diye soracağım, öyle mi?” Ama Efendimiz öyle söylemiyor. Peki nasıl bileceğiz diye sordukları zaman: “Sakın nasıl bileceğiz lafını duymamayım” diyor. Niye? Çünkü mümin fâris (hünerli, marifetli) olur. Bir mümin açsa, onun gönlünde çakar. İşte bu Yûsuf’tandır, gönül Yûsuf’undandır.

…Allah diyor ki; aman böyle enayiliklere kapılmayın, sonunda kendinizi kuyuda bulursunuz. Milletler de böyledir. İnsanlar da böyledir. Ne olacak ki, bizim de hakkımız değil mi yaşamak derler. Yüce Kitabımız hayata niçin geldiğimizi söylemiş ama kimse anlamak istemiyor galiba…

Haluk Nurbaki 39 adet kitap yayımlamıştır.

İslami esasları anlatan 33, mesleki alanda 4 kitap yayımlayan Haluk Nurbaki, gazete ve dergilerde (tespit edilebilen) 300’ün üzerinde makale, köşe yazısı… Haricinde, onbinlerce saat televizyon ve radyo programı ile ardında, gönlünden şühuda ermiş “milyonlarca kelimelik” dev bir külliyatı islam davasına katmıştır.

 

Kendini nasıl bilirsin kitabının önsözünden alıntı

9786258185386-KendiniNasil-Bilirsin-003

Kur’an Hakikatleri Serisi’nin üçüncü kitabı olan Kendini Nasıl Bilirsin? adlı eserde, Allah aşığı Haluk Nurbaki, nice mânevî hikmetlere vurgu yaptığı seneler öncesinin vaazları ve sohbetlerinin deşifre edilip bugünün tazeliğiyle yazıya dökülmüş hali ile yine okurlarına ve yeni nesillere ulaşıyor. Ömrünü kutsal mücadelesine adamış olan Nurbaki, gerek kitapları gerek vaazları ve sohbetleriyle, anlaşılır dili, etkili ve güçlü anlatımıyla her dönemde okurlarının ruhuna dokunabilmektedir.

Bu kitapta bize insanı anlatan Sûre-i Yûsuf ve Sûre-i Asr ile karşımıza çıkıyor. Nurbaki’nin de sıklıkla üzerinde durduğu Sûre-i Yûsuf, Yûsuf’un hikayesiyle bize insanı, onun gerçeğini, derinliğini ve mânânın sırrı içinde gizlenmiş esrarını anlatmaktadır. Nurbaki bu sûrenin enfüsî yorumuyla bizi nefsimizle hesaplaşacağımız, ruhumuzun derinliklerine, iç dünyamıza yapacağımız mânevî bir yolculuğa sürükler aynı zamanda. Sûre-i Yûsuf’ta ayrıntılı bir biçimde insanın psikolojik yapısı, davranışları, Allah’a yakın olması bakımından yapması lazım gelen nefis mücadeleleri konu edilmiştir.

Nurbaki’nin anlatımıyla, Kur’an’da en kısa üç sûreden biri olan Sûre-i Asr, insanı tarif etmektedir. İnsana ait tüm gerçekler bu üç âyet içinde eksiksiz ifadesini bulmaktadır. Sûre-i Asr, insan hakkında Cenâb-ı Hakk’ın temel bir tanımıdır.

Sûre-i Asr’da buyurulan “insanlar hüsrandadır” sözünün hikmetini açıklayarak, temelinde inançsızlık ve sevgisizliğin yattığı ekonomik kavga ve ihtirasların sonunda insanı sürüklediği mutsuzluk çıkmazından nasıl kurtulmaları gerektiği, Nurbaki’ye has duru, çarpıcı ve aydınlatıcı bir biçimde anlatılmıştır.

─ Ceren Nurbaki BilerArka Kapak

Kur’an’da en kısa üç süreden biri olan Sûre-i Asr, insanı tarif etmektedir. İnsana ait tüm gerçekler bu üç âyet içinde eksiksiz ifadesini bulmaktadır. Sûre-i Asr, insan hakkında Cenâb-ı Hakk’ın temel bir tanımıdır. Bir anlamda insanlığın bütün problemlerini özetleyen bir hikmetler demetidir. Sûre-i Yûsuf’ta ayrıntılı bir biçimde insanın psikolojik yapısı, davranışları, Allah’a yakîn olması bakımından yapması lazım gelen nefis mücadeleleri anlatılmıştır. Süre-i Yûsuf, insanın esrarını, insan gerçeğini kat kat ve derinlemesine anlatırken, onu enfüsi mânânın sırrı içinde gizlemiştir. Tasavvuf konusunda yazılmış eserler, Sûre-i Yûsuf’un insanı tanımladığını dile getirir. Hatta mânâ ilminde şöyle bir kural vardır: “Bir konuyu anlayıp çözemiyorsanız Sûre-i Yûsuf’a başvurunuz.” Hz. Yûsuf’un kıssası, insanın on dokuz özelliğinin yapısal ve fonksiyonel tüm gerçeklerini hem dış mânâların bize verdiği emirlerle hem de bu özelliklere ışık tutan her bir ilâhi emirle açıklamaktadır.


Ahmet Özhan

İnsanoğlunun yaratılış sebebi, hadis-i kudside belirtildiği üzere yaratanı olan “Allah Zü’l-Celâl’i tanımak ve sevmektir.” Bunun gerçekleşmesi, varlıkta yaratandan başka hiçbir şeyin olmadığını idrak ederek, “ben” ve “benim” kavramlarından tamamen vazgeçmekle; ötekileştirilmiş olanı yok ederek vahdet şuuruna ermekle olur. Kur’ân-ı Kerim tümü ile bize bunu işaret etmektedir. Resûlullah Efendimiz’e teklif edilen “oku” emrinin anlamı budur, yani eşyanın hakikatinin ve sistemin okunmasıdır.Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Kendini Nasıl Bilirsin? – Kur’an Hakikatleri 3” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza gidebilir…

Close
error: Site içeriği telif hakları kapsamındadır!

Yeni Kitap!