Rabbini Nasıl Bilirsin? – Kur’an Hakikatleri 1

İndirim!
(8 müşteri değerlendirmesi)

Orijinal fiyat: 240,00 ₺.Şu andaki fiyat: 163,10 ₺.

Kişinin sevip tanımak ve tanıdıkça daha çok sevmek istediği Sevgili, seveni ve sevgiyi yaratan Allah ise? Bu durumda yegâne sorun, tanımayı bilmemektir. Zira tanıyan, mutlaka daha çok sevecektir O’nu. İşte, üstat Haluk Nurbaki, Rabbini tanımak isteyen insana açılan 114 Kapı’dan ikisini hatırlatıyor. Sûre-i İhlâs ve Sûre-i Rahmân… ─ Ahmet Turgut


 • İlk Baskı Tarihi : Mayıs 2023
 • ISBN : 978-625-8185-07-2
 • Dil : TÜRKÇE
 • Sayfa Sayısı : 344
 • Cilt Tipi : Karton Kapak
 • Kağıt Cinsi : Kitap Kağıdı
 • Boyut : 15 x 24 cm

“Satın Al” butonu, Google Ürün Listeleri’ndeki en düşük fiyat teklifi sunmuş onaylı satıcıya yönlendirme yapmaktadır. Kargo ve teslimat hususunda farklılıklar olabilir. Her hangi bir ticari faaliyetimiz veya bir kurumla satış ortaklığımız yoktur. Hiç bir alışveriş işlemine taraf değiliz ve sorumlu tutulamayız. 

Açıklama

Kur’an Hakikatlari Serisi’nin ilk kitabı olan “Rabbini Nasıl Bilirsin?” de Haluk Nurbaki, Sûre-i İhlâs ve Sûre-i Rahmân’ın yorumlarını yapmaktadır. Hem ilmî hem İslâmî hem de tasavvufî yönden yapılan bu yorumlar, bu kitapta siz okuyuculara bir sohbet havasında sunulmaktadır.

Sûre-i İhlâs, Kur’ân-ı Kerîm’de Allah’ı mutlak ve kesin kavramlarıyla tanımlayan temel sûredir. İhlâs Sûresi için Nurbaki “Canıyürekten Allah Sûresi” diyor ve ekliyor: “Neden? Çünkü Sûre-i İhlâs, Cenâb-ı Hakk’ın sıfatlarını değil, zatını tanımlar, yani bilinmeyen gerçeğini.” Allah bu sûrede evvela “neyin Allah olamayacağını” anlatıyor! Sonra da kendi varlığının “kesin bir teklik” olduğunu ifade ediyor ki o teklik, bir başka varlığın O’na benzemesini imkânsız kılar.

Gönül ışığımız nasıl açılacak?

“Ey insanoğlu! Siz benzer ve zıddı olmayan şeyi nasıl bileceksiniz? Canıyürekten Cenâb-ı Hakk’a teslim olun ki ben kendimi size hissettireyim.” buyuruyor.

Bunun için de gönül penceresinin açık olması gerekiyor. Allah “Gönül penceresi açık olmayana Kur’an ışığı vermem.” diyor. “Peki nasıl açayım yâ Rabbi?”

İşte bunun cevabını bu kitapta bulacaksınız!Sûre-i Rahmân’da ise Nurbaki, Allah’ın kendi sanatını ve kendi azametini anlatış biçimine tanık olmamıza vesile olacak. Allah “Rahmân sırrımla kâinatı yarattım. Ondan sonra ‛alleme’l-kur’ân; Kur’ân’ı öğrettim. Kur’ân’ın kâinata öğretilmesinden sonra da halaka’l-insân; insanı yarattım.” diyor. İnsan, Kur’an’dan sonra yaratılmış. İnsanı niye yaratmış? “‛allemehu’l-beyân; ona beyanı öğretmek için yarattım.” buyuruyor.

Bu sûrenin tüm detaylarını, pek çok ilmî hakikatlerle beraber derinlemesine yorumunu bu kitapta bulacaksınız.

“Eğer Allah kavramında eksiklerimiz varsa bu, ilmin getirdiği bir eksikliktir. Radyonuzu hangi istasyonun dalgalarına ayarlarsanız o istasyonun yayınını dinlersiniz.”

Haluk Nurbaki 37 adet kitap yayımlamıştır.

İslami esasları anlatan 33, mesleki alanda 4 kitap yayımlayan Haluk Nurbaki, gazete ve dergilerde (tespit edilebilen) 300’ün üzerinde makale, köşe yazısı… Haricinde, onbinlerce saat televizyon ve radyo programı ile ardında, gönlünden şühuda ermiş “milyonlarca kelimelik” dev bir külliyatı islam davasına katmıştır.

 

Rabbini nasıl bilirsin kitabının önsözünden alıntı

veysi nurbaki

Yaklaşık 35 yıl önce, Ankara Numune Hastanesi Camii’nde Ramazan aylarında verdiği vaazlardan derlenen bu [Rabbini nasıl bilirsin?] kitapta Haluk Nurbaki, İhlas ve Rahman surelerinin olağanüstü yorumlarını yapmaktadır.

Bu vaazları kitaplaştırma işlemi sırasında diğer deşifre metinlerden farklı olarak kitabın bir sohbet havasında olması amaçlanmıştır ki okuyucu da kendini o sohbetin içerisinde bulsun. Böylece yaptığı sohbetin heyecanı içerisinde kullandığı cümleleri, sözleri aynen bu kitaplara da yansıtmış olacağız. Ayrıca Nurbaki’nin yorumlarına yansıyan ilimsel boyutlar da aynen verilmektedir.

Bunlara ilaveten, bazı noktalarda Hiz. Cebrâil’in Fahr-i Kâinat Efendimize illetiği konuların Efendimiz tarafından zikredilip hadisleşmesine bağlı olarak Nurbaki “Allah dedi ki” şeklinde cümleler kurmuştur. Bu, ilgili konunun önemini arz etmek açısından kullandığı ve Hz. Cebrâil tarafından Efendimize iletilen konularda geçerlidir.

Buna ilaveten eğer önceden yayımlanmış bir eser ise bu eserin içeriğinde var olan konular deşifre edilen görsel veya sözel kayıtlarla birleştirilerek sizlere sunulmaktadır.

Bu kitapta konuşma lisanından doğan bazı tekrarların düzeltilmesi yapılmış ve gerekli dilbilgisi kuralları uygulanmıştır. Ayrıca Nurbaki’nin sözünü ettiği âyet, hadis ve alıntılara referanslar eklenmiştir.Haluk Nurbaki, Kur’ân-ı Kerim’e yönelik açıklamalarını, anlatımlarını yorum olarak nitelendirmiş olup bu yorumları dini ve ilmi bilgilerinin ışığı altında yapmıştır.

Bu yayımlanan eserde çok farklı yorumlara şahit olacaksınız. Bu ilk eser Süre-i İhlâs ve Süre-i Rahmân‘dan oluşmaktadır ki bu biri kısa, diğeri uzun olan iki sürede Allah’ı anlatır.

Serinin bundan sonraki kitabında Süre-i Kevser ve Süre-i Yâsin‘i nasip olursa yayınlayacağız ki bu süreler Fahr-i Kâinat Efendimiz’i (s.a.s) anlatır. Seriyi üçüncüsü ve sonuncusu olacak olan ve insanı anlatan Süre-i Asr ve Süre-i Yüsuf ile tamamlayacağız.

Rabbim hepimize bu yorumlardan nasiplenebilmeyi lütfeylesin inşallah.

─ A. Veysi Nurbaki

 


Rabbini Nasıl bilirsin? Nefes Yayınevi tarafından basılmıştır.

Podcast Yayınlarımız için tıklayın.Rabbini Nasıl Bilirsin? – Kur’an Hakikatleri 1 için 8 değerlendirme

 1. Avatar

  Ahmet

  Sohbetlerinden bildiğim üzere. Harika bir kitap olduğundan şüphem yok… Heyecanla kargoyu bekliyorum.

 2. Avatar

  melikecansever

  Haluk Nurbaki döndü… Muhteşem. Devamı olacak mı acaba?

 3. Avatar

  sinem

  haluk hoca bilimsel yaklaşımıyla bakış açımızı değiştiriyor anlamak bilmek isteyenler sohbetlerinide muhtala dinlemeli.

 4. Avatar

  Recep Uzun

  Haluk hocamız gerçek bir ilim ve gönül adamıydı. Allah rahmet eylesin mekanı cennet

 5. Avatar

  mehmet d.

  Haluk hoca bilim metodunu islami anlamak açısından muazzam inceliklerle kullanıyor

 6. Avatar

  Murat yaman

  Haluk hoca yı elime gecen bir sohbet ses kaydıyla tanıdım ve söylediklerine kurana bakısına hayran kaldım. Kim oldugunu arastirdigimda ise karsıma haluk nurbaki çıktı. Bu bende oluşan merak ve ilgiyle hocamızın kitaplarını araştırmaya başladım ancak artik basımı yıllar önce bitmiş ve sadece birkactanesini zar zor temin edebildigim kitaplarını temin edebildim. Böyle bir hocanin isminin cok fazla duyulmamiş olması, kitaplarinin artik piyasada ve basımda olmaması beni cok üzdü. Yokmuydu kimse bu konuda elini tasin altına koyabilecek, Neden hocamizi unutturdular diye üzülurken sonralari hocamizin oğlunun videolarina denk geldim ve kendisine bu konuda zerzenişlerde bulundum. Lutfen kitaplarini tekran yayınlayin diye birkaç defa talepte bulundum. Benimde bu konudaki taleplerim dikkate alınmışmidir bilmiyorum ama yeniden haluk hocamizin eserlerinin gün yüzüne cikmasindan dolayı cok mutluyum. Haluk hocamizin elinden ve dilinden ne cikmişsa ve kayit altina alınmışsa benimde imkanlarim el verirse hepsinden faydalanmaya niyet ettim.
  Rabbim Haluk Nurbaki hocamıza gani gani rahmet etsin. Hocamızın sevap kapilari sonuna kadar açık kalsın ve etkiledigi insanlardan kendinede pay ayirsin inşallah.

 7. Avatar

  Hüseyin

  Ortalıkta Kur’an çevirisiyla ahkam kesinlere inat… Hâlâ günümüze ulaşan gönül üstadları var. Şükür. Kitabı okumanızı öneriyorum. Çok ince detaylarıyla birlikte, harika.

 8. Avatar

  asaf g.

  İnsanları anlmaktan uzaklaştırdıklarını anlayınca şok oluyo insan. kitap tekrar tekrar okunmalı.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza gidebilir…

Close
error: Site içeriği telif hakları kapsamındadır!