Soru
Soran: Özlem
+ Rüyadaki sözleri, konuşmaları hatırlamanın yolu nedir?

Nurbaki'yi Takip et


Cevap

“Efendim, bilindiği gibi, uyku halinde yaşanan bir demektir aslında. Çok insan uyku ile rüya arasındaki dengeleri iyi bilmediği için birçok tereddütlere sahiptir. Mesela sık rüya görenler olduğu gibi hiç rüya görmediğinden yakınan yahut çok az rüya gördüğünü dile getiren insanlar da vardır.

İşin aslında rüya, ruha ait çok özel bir mekanizmadır ve mutlaka her insanın hayatında vardır ancak rüyadaki en büyük incelik o rüyanın verdiği mesajların hatırlanabilmesidir. Çünkü insan bazen çok güzel bir rüya görür fakat zerresini hatırlayamaz. Bu demektir ki “O rüya bir mesaj niteliğinde değil, bir yaşam biçimidir ve ekseriya bu şekildeki rüyalar hatırlanamamasından dolayı ‘acaba bir mesaj geldi mi… Yahut rüyanın bir kısmını hatırlıyorum, bir kısmını unuttum' gibi insanları tereddüde düşürür.”

Şunu iyi bilmek lazım gelir ki rüya eğer “hatırlanması istiyorsa hatırlatılır, unutulmasını istiyorsa unutturulur.” Bunu çok iyi bilmek lazım.Yani, bu bizim irademizde veyahut da elimizdeki bir fonksiyon değil. Orada, o anda yaşaması lazımmış.

Cenab-ı Hakk, ruhuna öyle bir senaryo yansıtmış, onu seyredecektir. Onun mutlaka dünyada hatırlanması veya ona göre birtakım gerçeklere yaklaşılması gerekmiyor ama Cenab-ı Hakk isterse “Bir kuluna rüya yoluyla mesajlar verebilir” veyahut “Önündeki günlere ait bir hadiseyi de daha önceden yaşatabilir.” 

Bu, Cenab-ı Hakk'ın kulla arasındaki çok sevimli bir espri gibidir. Yani, sevdiği bir kula icabında, iki ay sonraki bir olayı yaşatır… Sonra da o kul iki ay sonra, o olayı yaşadığı zaman “Ben bunu rüyamda gördüm” diyerek mânâya doğru sıcaklığı artar.Kaynak: Dr. Haluk Nurbaki, Rüya / 1