Yıllar önceydi, Mürşidim Faik Saraç beni Sümbül Efendi dergâhının bahçesindeki bağrı yanık çınar ağacının yanına götürmüş (Çifte Sultanlar) ve 'un sırrıyla tanıştırmıştı. 14 asır öncesinde bir manastır olan bu bahçede, Fahri Kâinat Efendimiz‘nin gönül incileri ve Efendimizin sevgili kızları yatıyordu.


Nurbaki'yi Takip et


Hain Yezid'in oyunları ile Bizans'a cariye olarak gönderilen bu çifte sultanlara, İslâm'dan dönmeleri için bir ay süre tanınmıştı. Bu arada Konstantin'in kızı olan Katerine onlara gönül yakınlığı duymuş ve kendileriyle dost olmuştu. Sonunda da İslam'ın sırrına ererek “Sarı Sıdıka” unvanını aldı.Sarı Sıdıka

Fahr-i Kâinat Efendimizin (s.a.v.) mübarek torunları, gece gündüz Cenab-ı Hakk'a niyaz ederek “Yâ Râbbi, bizi bu kâfirlerin elinde bırakma ve bizi sonsuzluğuna al. Hatta cenazelerimizi bile onlardan uzak tut.” diye gözyaşı döktüler.

Nur çiçeklerinin bu duası kâinatın her tabakasına dalga dalga yansırken Cenâb-ı Hak onlara müthiş bir müjde verdi:

“Siz yabancı ellerde kalmayacaksınız. Çünkü bu belde ‘Beldetün Tayyibetün' sırrı içinde, ebediyen bir İslâm ülkesi olacaktır.”

Konstantin'in verdiği süre tamamlandığında nur çiçekleri cennete açmak üzere soluverdiler.

Onlardan ayrılmaya dayanamayan Sarı Sıdıka da Rabbine kavuştu. çiçeklerine günlerdir serinlik veren ve Hz. Cabir tarafından dikildiği rivayet edilen çınar ağacı bu acıya dayanamamış ve ateşine tutulup yanmış gibi bir gecede kurumuştu.

Bu hadisenin 14 asır önceki sırrını hissettiğim ilk ziyaretimi hiç unutmam. Ve Ulubatlı Hasan'ın bu noktaya 500 metre ötede bulunan Bizans kalesini deldiği mekânı 800 yıl boyu süren dualarıyla hazırlayan gönül sultanlarının hiç azalmayan mânâ güzelliklerini yaşar dururum.

Hz. Hüseyin Efendimizin kızları

Evet, sevgili okuyucularım. İstanbul'daki Sümbül Efendi Dergâhı'nın bahçesinde İstanbul'un mana nabzı atar durur.

Fatma ve Zeynep Sakine isimlerindeki iki annemiz Hz. Hüseyin Efendimizin kızlarıdır. Bu çifte sultanların 'da başlayan dayanılmaz çileleri İstanbul'da noktalanmıştır.

Kerbela'nın aylar süren susuzluk çilesinden sonra bu iki gönül çiçeği annemiz. Şam'a kadar yine aç ve susuz olarak yaya götürülmüştür. Ancak onların gönlündeki geçtikleri yerleri güllük gülistanlık yapmış ve topraktan yer yer pınarlar çıkarken çevredeki ağaçların uçlarından damla damla sular akmıştı. Hatta şimdi onlara nöbettarlık eden kuru ağacın bile 40 – 50 yıl öncesine kadar kuşlar için bir çeşme vazifesi gördüğü söyleniyordu.

İstanbul'un Gönlündeki Çifte Sultanlar

On dört asır önce bir manastırken, sonradan yüce velî Sümbül Sinan Hazretleri'nin tekkesi olan bu mekân, tıpkı 'in Hz. Eyûb'un (r.a.) mezarını buluşu gibi Sümbül Efendi tarafından çifte sultanların mezarı olarak tarif edilmiş ve Sümbül Efendi “Beni ehli beytin ayakucuna gömün” diyerek, kendi mezarının çifte sultanların ayakuçlarında olmasını vasiyet etmiştir.Şimdi asıl önemli noktaya gelmek istiyorum: Çifte Sultanlar'ın sonsuz mânâ ışınları İstanbul'a nasıl yansıyacak?

İslâm tarihinde çekilen çileler ve almaz fedâkârlıklar, inanan insanlara İlâhî sevdanın tanıtılması için çok önemli ışıklardır. bulmuş mesajlardır. Kerbela'nın çılgın azap fırtınasından geçip İstanbul'daki kuru ağaçlı bir mekâna yansıyan iki gönül incisi İstanbul'un mânâsına öyle bir imza atmıştır ki, hiçbir şey bu şehri İslâm beldesi olmak şerefinden geri çeviremez.

Ancak bu nâdide gönül çiçekleri İstanbul üzerindeki tasarruflarını henüz tamamlamış değildir. 600 yıl önce Ulubatlı Hasan'a ve dolayısıyla Hz. Fatih'e verdikleri mana cereyanı, bu kez İslam'ın ikinci altın çağının başlangıcı sayılan günümüzde, bambaşka bir ihtişamın temsilcisi olacaktır.

Çifte Sultanlar Türbesi nerede?

Çifte Sultanlar Türbesi İstanbul, Fatih ilçesi Kocamustafapaşa mahallesinde Sümbül Efendi Camisi'nin avlusunda bulunmaktadır.

Adres: Sümbül Efendi, Koca Mustafapaşa Cd. No:171, 34107 Fatih/İstanbul


Alıntı: İmanla Gelen İlim