dediğimiz , normal gecenin tamamen dışında, fiziğiyle, ıyla, oradaki değişik yaşamıyla bambaşka bir gecedir. Ama biz bu geceyi yalnız böyle 'ın çok beğendiği bir gece olarak tanımlayarak, her gecenin aynı şartları var sanırsak çok yanılırız. Kadir Gecesi'nde çok büyük şartlar var. Bir insanın ömür boyu yenemediği, çözemediği problemlerini çözme şansı var.


Takip et: Instagram, Facebook, Twitter, Youtube
Spotify, Apple Poscast, Amazon Music, Google Podcast, Pocketcasts


Bu gecede fiziğin yenemediği hadiselerin, fiziğini verme şartları var. İşte bu bakımdan Kadir Gecesi'ni çok değişik bir motif içeresinde var saymak gerekir. Sanki bir anda koşulları değişmiş evrenin, hatta koşulları değişmiş yeni bir pencereden, yeni bir gece açılmış, o takvimdeki gece duruyor ama perdeleri açılmış, yeni bir dekor meydana gelmiş, yeni bir ihtişam, yeni bir süsleme meydana gelmiş, onun için Kadir Gecesi fevkalade önemli bir gecedir.

Yüce Kitabımızın Kadir Gecesi’ne verdiği önem

Yüce Kitabımızın Kadir Gecesi'ne verdiği önemden ve Sure-i Kadir'in ayetlerinin bir tarz çok basit ölçüde yorumundan ibaret söylediğimiz şeyler. Aslında, Allah Kadir Gecesi'ni tanımlarken en büyük özellik olarak boyutların değişimini anlatıyor, bu çok büyük bir hadisedir. Ruhlar ve sabaha kadar görüntü planına gelir. Dünyamızın bu mekânına gelir tarzındaki ayet-i kerimenin ifadesi bize Kadir Gecesi'nin bir başka boyutta yaşandığını gösterir.

9789753813587-nur-dolu-geceler

Hz. Geylani'nin Sure-i Kadr'in yorumunda emrettiği gibi “Kadir Gecesi'nde Hz. Cebrail ve birçok müminlerle tanışmak, onlarla selamlaşmak için adeta can atarlar.” Böyle büyük bir hadise nasıl normal boyutlar içerisinde olabilir? Çünkü yine Yüce Kitabımızdan biliyoruz ki; Hz. Cebrail madde boyutlarına intikal ettiği zaman, ufkun bir ucundan bir ucunu kaplıyor.

Kadir Gecesi için de aynı tabir kullanılmış…

Cenab-ı Hak, Kadir Gecesi'nin bu çok değişik halini anlatmak için Kur'an'da çeşitli konularda yaptığı bir metot vardır. Mesela; Sure-i Tarık'ta, Tarık-ı anlatırken, Cenab-ı Hak bunun anlaşılmaz incelikleri olduğunu anlatmak için “Ve ma edrâke met Târık” der, yani, “Kim bilebilir ki Tarık nedir?” Kadir Gecesi için de aynı tabir kullanılmıştır! Kadir gecesinde tanınması imkânsız bir vasıf vardır.

İşte, bu özellikler dolayısıyla, Kadir Gecesi'nin bizim bildiğimiz bir şey olmadığını, sıradan bir gece olmadığını, Cenab-ı Hak anlatmak için, böyle onun bilinmezliğini dile getirmiş, ancak, ondan bir takım örnek görünümleri zikrederek “bin aydan hayırlıdır” buyurmuştur.

Sabaha kadar bütün varlıklar Allah'a secde eder, bütün varlıklar, melekler, ruhlar intikal eder bu gecenin bayramına.

Çok önemlidir

İşte Cenab-ı Hak, Kadir Gecesi'nin bu özelliğini bize anlatmak için ruhların, meleklerin sabaha kadar intikalini, coşkusunu bildiriyor ve rahmeti ilâhînin sonsuzluğunu bildiriyor. Çünkü boyutlar açıldıkça rahmeti ilâhîdeki sonsuzluk ortaya çıkar.

Cenab-ı Hak arz mekanını da yahut madde âlemini de elbette ve rahim sıfatlarıyla yarattığı için, büyük bir “Rahmeti”, büyük bir “Rahimiyeti”, Allah'ın hem kudretini hem şefkatini, merhametini sezeriz, hissederiz, var sayarız ama Kadir Gecesi'nde bir özellik kendiliğinden olmuş oluyor, boyut geçildiği için rahmete sanki insanoğlu daha yakınmış gibi oluyor.

Rahmeti kazanabilmek, Kadir Gecesi'nin bu rahmetine yakın olabilmek için; kulluğun da orucun da infakın da sadakanın da merhametin de ve Fahr-i Kâinat sevgisinde de belli bir hududa gelmek lazım.


Dr. 'nin Nur Dolu Geceler kitabından alıntıdır.