Ne diyorlar? “Babamız bizim gibi kuvvetli bir grubu sevmeyip bu cılız çocukları sevmekle büyük delalet içinde, yanılgı içinde” diyorlar. Bunlar tabi, dört bin sene sonra Yusuf hikâyesini anlatırken pek tabii geliyor bize… “Ne kadar ayıp etmiş… hiç peygamber babasına böyle bir şey söyler mi?” diyoruz ama…

Dr. 'nin Yusuf Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Takip et: Instagram, Facebook, Twitter, Youtube
Spotify, Apple Poscast, Amazon Music, Google Podcast, Pocketcasts


Hepimiz aynıyız. “Küllün nefsin vahide” diyor. Hepimiz, mantık çatlatıp hata yapmakta aynıyız. Bir büyük zâtın yanına gideriz… O birisine biraz fazla teveccüh gösterince “Onun nesi var ki? Nesini beğendi ki? Ben daha âlimim, ben daha iyi kılarım, ben daha sıkı tutarım. Onun beğendiği adam doğru düzgün namaz bile kılmaz diye aynı, YUSUF'UN KARDEŞLERİNİN YAPTIĞINI YAPARIZ, merak etmeyin.

İnsanoğlu çünkü bu. Demek ki… Burada Cenab-ı Hakk'ın bize verdiği mesaj şu. Diyor ki; “Yakup'un peygamber olduğunu bildikleri halde çocukları demiyorlar ki; PEYGAMBER YANILIR MI YA?! Eğer bu çocukları sevmişse bunun bir hikmeti vardır. Biz de bu çocuklar gibi olalım bizi de sevsin.” Bunun çıkar yolu nedir? Budur. Bunu tarih boyunca insanoğlu tüm bu hataları bütün peygamberlere, bütün büyüklere karşı işlemiştir.


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=ZE_xFStjNcM