Elbette tedbirin yeri olmakla beraber hüküm şeklinde konuşmamak lazım. Hüküm şeklinde!.. Yani ben çocuğumu diyelim ki Adana'ya göndermem. Çünkü orada bilmem tifo varmış şeklinde hüküm şeklinde konuşmamak lazım. Çünkü; takdir-i ilahinin patentini Allah'tan başka kimse temsil etmemektedir.!

Dr. Haluk Nurbaki'nin Yusuf Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et
Cenabıhak isterse orada da tifo yapar burada da tifo yapar. Bu esası muhatap ettikten sonra kullanılacak cümle nedir? “Ben çocuğumu gönderecektim ama bir rahatsızlık vardı orda o rahatsızlığa yakalanır endişesi içime düştü. Gayet de iyi biliyorum ki Cenabıhak'ın muradı olmadıkça bir şey olmaz ama ben kulum böyle bir hata işledim” diyerek söylemek lazım tedbiri. “Tedbir” de ilerideki ayetlerde görülecek… Sabit olduk mu tedbirde. Kesin konuştuk mu Cenabıhak affetmez!

Kardeşler Yusuf'u kuyuya sarkıtırken, Yusuf'ta hiçbir reaksiyon olmadı mı? Yusuf hiçbir şey söylemedi mi? Ayeti kerimede vardır ama nedense bizim tefsirlerimiz ve kitaplarımız çok güzel yoramamışlar. Cenabıhak'ın 'a verdiği Peygamberlik sırrı kuyuya sarkıtılırken zuhur etti.


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=Pq9hpYyi2Q8