evren içinde çok özel bir varlıktır ve mutlaka ilâhî sıfatların yansımasını (Halifelik sırrını) temsil etmek durumundadır. İnsanın çalışkan olması, merhametli ve cesur olması ile kaçınamayacağı bir varoluş gereğidir. İşte, Âyet-el Kürsî tevhidi anlata anlata gönlümüzü şaşkınlığının çamurundan arıtır ve gerçek kulluğa hazırlar.


Nurbaki'yi Takip et


Âyet-el Kürsî’nin günlük yaşamımızdaki önemli uygulama hikmetleri

1. İmanda, ibadette bir zaafa düştüğümüz zaman, mutlaka Âyet-el Kürsî okuyarak en büyük tehlikeden kurtulmalıyız.Mealini de çok iyi bilmemiz, nefsin bizde yaratmak istediği putları yıkacaktır. Bu noktada yine temel bir açıklama getirmek istiyorum. Gerek Kur'an'ın okunması gerekse çeşitli amaçlara yönelik sure ve ayetlerin okunması halinde, beklenen neticeleri alamazsak sorun nedir? Örneğin:

  • a. ın (Hannâsın) vesvesesinden kurtulmak için Sure-i Nas'ı okuyup hâlâ içimizdeki vesveseleri atamıyorsak,
  • b. Sûre-i Fil'i okuduğumuz halde kendimizi ya da mümin kardeşlerimizi düşman şerrinden kurtaramıyorsak,
  • c. Sûre-i Kafirûn'u okuyarak eşimizi, evlatlarımızı şer yollardan döndüremiyorsak,
  • d. Özellikle Âyet-el Kürsî'yi okuyup kalbinizdeki para, mevki, çevre ve putlarını kıramıyorsak.

O zaman en muhteşem varlığımız kalbimizde bir cereyan kesikliği var demektir. Bunun çaresi ise, Allah'ın lütfettiği infak reçetesini uygulamaktır. Bunun için tüm niyetlerimizi ve imkânlarımızı seferber ederek, fakirin, yetimin ve garibin imdadına koşmalıyız.

2. Sırf zikir amacıyla gönlümüzü tevhit zevki ile şenlendirmek için sık sık Âyet-el Kürsî okumalıyız.

3. Kendimizin, yakınlarımızın ve de düşman şerrine düşen kardeşlerimizin her türlü şerden kurtulması için Âyet-el Kürsî okumalıyız.

4. Tevhit zikri ya da “Allah Hayy” zikrine başlarken yine Âyet-el Kürsî okumalıyız.

5. Namazdan sonra tesbih öncesi mutlaka Âyet-el Kürsî okumalıyız.

6. Özellikle kadere karşı bir saygısızlık gösterdiğimiz zaman, önce Âyet-el Kürsî okuyup sonra tövbe istiğfar etmeliyiz.

7. Ve nihâyet hastalanınca ya da ciddî bir ıstıraba düşünce Fatiha ile birlikte Âyet-el Kürsî okumalıyız.

Yedi besmele!

Ani bir afet karşısında (deprem, yangın, deniz felaketi karşısında da) önce yedi kez besmele okuyup arkasından Âyet-el Kürsî okumalıyız. Âyet-el Kürsî öylesine güçlü ilâhî bir formüldür ki, bir galaksinin tüm manyetik dengesi bozulsa, yıldızlar birbirine girecek olsa bir kez Âyetel Kürsî okunduğunda tüm kargaşa durur ve her şey yerli yerine oturur.

İşte! Cenab-ı Hakk'ın müminlere lütfettiği bu yüce ayet bir yandan tevhidin tüm sırlarını bize öğretirken bir yandan da İmam-ı Mübin merkezinden gelen hikmetleri ile bizi gönüllerimizden, iman noktalarımızdan evrenin büyük sırlarına ve Allah'ın rızasına hidayet eder.Allah sonsuz Rahmetinin hidayeti ile Âyet-el Kürsî'nin hıfz-ı emânını maddemizde ve manamızda dâim kılsın.


Kaynak: Dr. Haluk Nurbaki, Ayet-el Kürsî Yorumu, Syf. 62-63