Değerli Nurbaki dostları,

Bu yıl da 2 Haziran da Haluk Nurbaki'nin -i Cemale intikalinin 26. Yıl dönümünü idrak edeceğiz.

Rabbimin lütfuyla her yıl olduğu gibi Afyonkarahisar Türbe Camii, Sultan Divani makamında ikindi ını takiben mevlid ve Kur'an'ı Kerim tilaveti olacaktır.

26. Haluk Nurbaki Anma Günü etkinliği
26. etkinliği
9786258185072-RabbiniNasil-Bilirsin-03

Bu senenin ayrı bir hususiyeti ise 25 yıldır biraraya getirmeye çalıştığımız Nurbaki külliyatının ilk meyvası olan Kur'an Hakikatleri Serisinin ilk kitabı okuyucularıyla buluşacak.

Yaklaşık 35 yıl önce, Ankara Numune Hastanesi Camii'nde aylarında verdiği vaazlardan derlenen bu kitapta Haluk Nurbaki, ve surelerinin olağanüstü yorumlarını yapmaktadır. Bu ilk kitabın lansmanını onun vuslat yılında yapabiliyor olduğumuz için Rabbime ne kadar hamd etsek azdır.

Vakti müsait olan dostlarımızı bu anma gününde aramızda görmek bizleri mutlu edecektir.Haluk Nurbaki Anma Günü Etkinlik Programı için tıklayın.


Dear Nurbaki Friends,

This year, on June 2, we will acknowledge the 26th anniversary of Haluk Nurbaki's death anniversary.

By the grace of my Lord, as every year, there will be a mawlid and a recitation of the Qur'an following the afternoon prayer at the Afyonkarahisar Mevlevi Mosque, Sultan Divani Tomb.

Another special feature of this year is the first book of the Qur'an Truths Series, which is the first fruit of the Nurbaki corpus that we have been trying to bring together for 25 years, to meet the readers.

In this book compiled from the sermons he gave during Ramadan in Ankara Numune Hospital Mosque, about 35 years ago, Haluk Nurbaki makes extraordinary interpretations of the Surahs of İkhlas and Al-Rahman. We can't thank my Lord enough for being able to launch this first book in his vuslat year.

We will be happy to see our friends who have time among us on this memorial day.