bütün nimetlerini, her şeyini ortaya koyup sana hizmet etsin diye bir dünya vermiş. Her şeyi sokmuş gözüne, öğrensin diye. Sen hâlâ Allah neymiş, din neymiş diyeceksin. Niye? “Efendim bugün de böyle şeyler olmaz”mış.


Nurbaki'yi Takip et


Sen “bugün dediğini” ne zannediyorsun? Bugünün kendisini dinsiz zanneden adamları var ya Kureyş'in, Efendimize karşı çıkan o; , Velid Bin Mugire, Ebu Süfyan gibi adamlar var ya… Onların eline su dökemezler! Bunlar kendilerini adam zannediyor. Onlar bunlardan çok akıllıydı.

Bunlar şimdi zannediyorlar ki, onlar ahmak ve (haşa!) Allah onlara yutturdu dini, bunlar akıllı da yutmuyor!

Velid bin Mugire kafasında satranç oynardı. “487 binle, 316 bini çarp bakalım kaç?” dediğin zaman bir saniyede cevap verirdi, ne zannediyor bunlar kendilerini? Bunlar yerden ayrık otu gibi bitmişler, kendilerini akıllı tane zannediyorlar. Hiç bir şeyleri yok. Merak etmeyiniz!Çünkü kâinatta, büyük kudretin saltanatını görmez ise hiçbir şey öğrenmemiştir! İstediği kadar kitap okusun!

-ı Kerim onlara diyor ki… Eskiden kitaplar böyle bizim bildiğimiz gibi değildi. Bir zamanlar taşa yazılırdı daha sonra yaprağa yazıldı Mısır'da olduğu gibi. Daha sonra da ceylan derisine yazıldı. Nitekim, Kuran'ın geldiği zaman da kâğıt yoktu, ceylan derisine yazılırdı. İlk Kuran ceylan derisine yazılmıştır.

Daha eskiden, yani 4000 sene evvel Musa devrinde ince taş plaklara yazılırdı. Nasıl taşıyacaklardı taş plakları? Katırın sırtına yükletirlerdi. Bir haham bir yere giderken dört katırla beraber giderdi. O taş plaklarda Tevrat yazılı, oraya indirirlerdi. O taş plağın birisini çıkarıp okurdu. Vaaz-ı nasihat ederdi.

İşte Kuran, kitap okuyup da Allah'ı bulamayanlara “Sizin hâliniz Tevrat taşıyan katıra benzer!”… “Bilgiyi taşıyorsunuz ama bir kıymeti yok” diyor. “Siz okuyamazsınız!” Onun için Cenabıhak suresinde hiçbir ilmin daha otuz asır daha da gidip de bulamayacağı yaratılış hilkatlerinin hepsini tek tek açıklamış.


RAHMAN SURESİ YORUMU “Yeni Bölüm” bu akşam 18:00'da.