Bu ayda… Mesela dar gelirlilerin (bana sorarsanız) borç alıp vermesi caizdir. O nasıl iş, derseniz misal vereyim: hanımefendi “Benim televizyonu değiştir” dese… Borç alıp nasıl alıyorsan, Cenabıhakk da isteyince (müsaadenle) borç al, sadaka ver! Bu ayın feyzini kaçırma!

Dr. Haluk Nurbaki'nin İhlas Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et


Biz insanoğlu sanıyoruz ki: geldi tuttuk, namaz kıldık… Ondan sonra efendim, bu kadarla tamamlayalım… Emin olun! Ramazandan alınacak istifadenin ancak onda birini alacak kadar şaşkınız! Yoksa, Ramazanda 'tan elde edilmeyecek şey yoktur!Bir ramazan boyunca Cenabıhakk'tan elde edilmeyecek nimet yoktur. Bilemediğimiz için şaşkınlığımızdan, Allah'ın dağıttığı malın ancak onda birini alıyoruz. Küreğimiz küçük, heybemiz küçük demektir… Kaşığımız küçük demektir, kaşıkla alıyorsak.

Öyle bir hikmet getirmiş ki Cenabıhakk, ramazan ayı için; bu nimetten daha mütenahi bir nimete… Gelirken bir arkadaşınızla konuşuyoruz; “İnsanoğlu zannediyor ki; geldim, gittim, doğru yolu buldum!” Ondan sonra efendim ötekisi de “Bu enayi insanlar niye aç kalıyor, oruç tutuyorlar?” diyor… “Allah neymiş, din neymiş?” diyor… 


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=qFt1VHkpR1o