Çağımız, insanların birbirine çamur atmasını, yapmasını adeta teşvik ediyor. Çünkü insanlar gerek yaşantı bakımından gerekse davranış bakımından o kadar farklı olarak bir araya gelmiştir ki, çağımızda, yani değil kuşaklar “Üç beş sene yaş farkındaki” insanlar dahi; davranışları, yemek yemeleri, giyinmeleri… Bayağı bayağı farklıdır.


Nurbaki'yi Takip et


Yani bir evde düşününüz ki; bir dedenin, dedenin oğlunun, onun da kızının… Daha doğrusu küçük çocuklarının tarzları tamamen değişmiştir.Bu tarzda en çok bir tanesi, toplumumuzun iç yarasıdır. Kesinlikle! 'in bir numaralı düşmanı diye ilan ettiği dedikoduyu” bir türlü bırakamaması, bırakamayışımızdır.

Dedikodu fevkalade ağır şartlar içerisinde

Buna çok dikkat etmemiz lazım. Çünkü dedikodu telafi edilecek bir değildir. Fevkalade ağır şartlar içerisinde…

Dedikodu yapan kimsenin Cenabıhakk'a gerekli tövbeyi usulüne göre yaptıktan sonra dedikodu yaptığı kimseyle de gidip helalleşmesi lazımdır. Ben senin hakkında şöyle söyledim “Beni affet” diye. Bu kadar önemli bir şeydir.

Kadınların iffetine saygı

Bunun yanında çok önemli, yine ayeti kerimeyle, kadınların iffeti hakkında fevkalade saygılı olmamız, kendilerine hiçbir şekilde imalı bir iftirada bulunmamamızdır.

Toplumumuzu içten içe kemiren bir önemli hadise de budur.

Hacdan gelen bir kimse, komşu kızının biraz açık – saçık giyindiğini görür de ona “bir isnat ederse, pek yazık olur”. Çünkü ayeti kerime var:

“İyi düşünün” diyor. “Kadınlar hakkında iftira etmeyi bırakınız, hüsnü zan gösteriniz” diyor.

Nitekim, toplumu ahlaksızlaştıran formüllerden bir tanesi de budur. Önünüze gelene çamur atarsanız, önünüze gelene damga vurursanız; iffet gibi, ismet gibi, namus gibi şeyleri değer yargısından çıkartırsınız.

“Nedir iffetsizlik nedir haysiyetsizlik?” Bunu çok iyi ortaya koymazsanız hele hele iftira ederseniz bunun içinden çıkamaz, bu sefer tabiileştirirsiniz.

Çok itinalı bir şekilde, bilhassa hacdan gelen kardeşlerimizle; iftira, dedikodu ve yalanla, gururu terk ettikten sonra çevrelerindeki insanlara örnek olmaları gerekiyor.İslam fevkalade yumuşak adamdır, toleranslı adamdır. Çünkü her şeyi 'tan bilen, Allah'ın yüceliğini tanıyan insan; sert, asabi mizaçlı, onu azarlayan, buna dur diyen insan olamaz!

Bu bakımdan, yumuşak tavrıyla, temiz ıyla herkesin elinden tutma esnekliğine örnek olmalı.


Alıntı: Sohbeti