Kulağınızı iyi açın, dinleyin müminler! Bize bunları okutmamışlar, müminlere okutmadıkları için hiç kimsenin kabahati yok. Herkes sanıyor ki içki içmedim, ondan sonra başımı açmadım, ben cennete gittim, onları yapanlar gayya kuyusuna gitti.

Dr. 'nin Kevser Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et


Cehennemden konuşanlar Kur'an diliyle, çünkü Kur'an yazıyor bunu. Cehennemden konuşanlar “İşte ben bir gün plaja gittim de açık saçıktım, onun için geldim” demiyor! Bu demek değildir ki değildir, hâşâ ! Âyet-i kerîme yasaklamış, ü emretmiş, başını kapat demiş, herkes uymak zorunda. Başını açtı, tamam, ona göre bir eksi puan aldı. Cenâb-ı Hakk ne yapar ne yapmaz o ayrı bir mesele.

Pahıl ne demek?

Cehennemdeki adamlar ne diyor bakınız: Bir; “Biz pahıldık.” (Cehenneme gidişin dört maddesi vardır, bunu hiç unutmayınız. Bundan hiç kimse kurtulamaz.) Ben pahılım ama ibadetimi çok yaptım, zikrimi çok yaptım. İstikâmet palas dördüncü kat, en dip diyor.

Resûlullah'ı nasıl bilirsin? - Kur'an Hakikatleri 2

Pahıl; elinden iş geldiği halde yapmayan, savsaklayan, tembel, hiç kimseye faydası olmayan kişi demektir. Pahılın cennete gitmesi mümkün değildir. Şefaat filan da yok, evet söylüyor, biz söylemiyoruz ki. İkincisi; “Biz gurur içindeydik, kimseyi beğenmezdik. Herkesi küçük görürdük. Özellikle müminleri küçük görürdük.”

Böyle dangalaklar vardır, “Bırak canım, geri kafalının birisi, camiden çıkmıyor.” filan derler. Allah sana nasip etmiyor! O camiden çıkmıyorsa ona da çıkmayı hiç nasip etmiyor, yani ona orada olmayı nasip ediyor.


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=MkQMFCxugDE