Bir, Efendimizden evvelki insanlar cennete nasıl girecek? İki, halen çeşitli dinlerde yaşayıp da kendi ölçüsü içerisinde dinlerine bağlı insanlar var, onlar cennete nasıl girecek?

Dr. Haluk Nurbaki'nin Kevser Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et
Bir de ateistlerin hadiseleri iyi bilmediği için uydurduk lafları var “Efendim, adam elektriği icat etmiş bak millet onun sayesinde görüyor yahut penisilini icat etti onun sayesinde iyileşiyor… Bu adamlar cehenneme gidecek de adam dolandıran filan yerdeki kişi, yalandan kıldı diye 'e gidecek! Bu nasıl 'ın iradesi?” derler. Bunun da cevabını vereceğim.

Keşiflerin Cenabıhak ile ilgileri ayrı bir olaydır. Kendi iç dünyasında Cenabıhak ile bir alışverişi varsa onu bilmiyoruz., onu şimdi biraz sonra söyleyeceğim. Bir Hristiyan'ının cennete gitme olayını anlatırken… O da [cennete] gidecekse gider gitmeyecekse gitmez. Ama penisilin bulduğu için gitmez. Sebebi: bir keşfin yeryüzüne intikali Cenabıhakk'ın takdiri ve muradıdır. Ahmet Efendi'ye murat etmiş Mehmet Efendi'ye murat etmiş…

Cennete gitme vesikası

Size her söylerim, “Ben; kitap yazdım, Kur'an yorumu yaptım, birçok insanının dine yaklaşmasını sağladım” diye, Cennete nasıl giderim? Bunu ben mi yazdım? Allah yazdırdı. Bundan dolayı ben gidip de Allah'a “Ee! Ben kitap yazdım da… Olur mu?” Allah, ne der adama? Kendi nefsimin, kendi ibadetimin, kendi verdiğim infakın, kendi verdiğim zekâtın hesabı ile gidersem, giderim! Ben bu kadar kitap yazdım, hem bak bu kadar 'e hizmet ediyorum diye Cennet'e gitmem, çünkü Allah hizmet ettiriyor.

Binaenaleyh, cennete gitme vesikası “Ben şu hizmeti yaptım” diyerek alınmaz! Cenabıhak yaptırıyor. Hak talep ederse, size söyleyeyim: penisilin nasıl keşfoldu? Karısına bilmem hediye alacaktı acele çıkarken şapkası düştü, başka sebeple ektiği mikrop kutusunun ağzı açık kaldı… Oradan mantar düştü de üremedi… Penisilin bulundu. Ne oldu yani? Cenabıhak takdir etmiş, [keşfi] sana vesile etmiş.

Ehli Kitap

Hristiyan'ın veya Mecusi'nin veya Budist'in durumuna gelince… Evvela önemli olan Hristiyanların durumudur. Bunlara ait çok özel mana mesajları bildiğimiz için bunu anlatayım. Bir Hristiyan gerçekten Hz. İsa'ya çok bağlı olarak hizmet eder, Cenabıhakk'ın varlığına da inanırsa, elindeki kitap “tahrif” edilmiş olduğu için Efendimizi, İslâmiyet'i bulamayabilir. Onu mazur görmek lazım. Çünkü elindeki kitap “tahrif” olmuştur. İçerisinden ile ilgili ayetler çıkartılmıştır.

İslamiyet'ten evvel hangi hak dini varsa ise yürürlükte, ona bağlı olarak vizelerini “” olarak alırlar. Birincisi bu!…

İkincisi; İslamiyet'ten sonra olanlar için biliyorsunuz yüce kitabımız “ehli kitap” diye ayrı bir bahis açmıştır. Ehli Kitap'ların da bugün en büyük temsilcisi Hristiyanlardır. Çeşitli mezheplerinin toplam nüfusu Müslümanlar ile aşağı yukarı eşit sayıdadır.

Son nefesin süresi

Bi hakkın Hz. İsa'ya bağlı, insanlara yardım eden, insanları seven kimseleri yok değil var!

İşte bunlar son nefeslerini verecekleri zaman yine büyük veliyullah olsun, Efendimizin hadislerinde de çok açık beyan etmişlerdir ki “Son nefesin süresi bildiğiniz saat ile ölçülmez!” diyor. Yani “pat” diye gitti… Yahut “iki sene didindi, çok azap ile gitti” O son saniye ile ilgili diyorlar… Son saniyesinde 100 senelik azap verir Cenabıhak, bunları unutmayın!.. Aksi de varit! Senin hariçte gördüğün o insanın son saniyesinde bir güzel saat açar bir saniye açar, orada her şeyi mükemmel görür ondan sonra da rahatça da gidebilir.

Demek ki son saniye bildiğimiz saat hesabı değildir. Bunu hiç unutmayınız!… Cenabıhak, son saniyede kulu ile özel bir hesaplaşma yapar. Biliyorsunuz, son saniye açılır açılmaz Allah diyecek ki “Ben sizinleydim siz kiminleydiniz?” diyecek. Son saniyenin sorusu budur! Ona göre hazırlanın.***


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=9_Phk6Xoaio