Allah inşallah yeni kuşaklarımızı hıfzı emin buyursun ve Muhammed zevki versin gönüllerine. Merhametiyle, aklıyla, fikriyle, temizliğiyle, zekâsıyla, çalışkanlığıyla -böyle miskin Muhammedî de olmaz- çalışkan, zeki, tuttuğunu koparan, herkese iyilik eden insanlar olmak zorundayız.

Dr. Haluk Nurbaki'nin Kevser Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et


Şimdi birçok adam çıktı. Falan tarikatın adamıyım, falan beyefendinin talebesiyim diye. Çalıştığı iş yerinde kimse adamın yanına gidip oturamıyor, ona saldırıyor, buna saldırıyor, böyle olur mu!

Resûlullah'ı nasıl bilirsin? - Kur'an Hakikatleri 2

!

Bir iş yerinde beş vakit ında, abdestinde bir kişi varsa oradaki bütün insanlar sevinmeli. Dara düşersem ondan borç alırım, derdim olursa gider anlatırım diye.

Adama, ben senle konuşmuyorum, niye? Senin karının başı açık. Vah vah sen hiç suç işlemiyorsun çünkü. Akşama kadar oturup yapıyorsun, yapanı cehenneme sokarım diye âyet-i kerîme var. O adamın kusuruyla uğraşacağına o adam ile dost ol, kardeş ol, derdine derman ol o adamın.

tipinde adam gösteriyor!

Bunları yapamadığımız için, daha hâlâ bu hataları aşamadığımız için ı kimse tanıyıp da karşısına çıkamıyor. Tabii menfî kutuplar da ikide bir Humeyni tipinde adam gösteriyor, Müslüman olursanız böyle olursunuz diyor. Ne alâkası var? Müslümanlığa, komünistlikten daha ters bu tipler.

Müslüman demek; gönlü merhamet dolu, dolu, etrafında kim olursa olsun, kâfir herkese yardım eden insan demektir.


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=uvloiNC1Kak