İnş Allah hepinize 'e karşı ve saygıda kusur işletmesin. O'nu şefaatinin evvela dünyadaki halini görün, O'nu gözleriniz ile görün inşallah.

Dr. Haluk Nurbaki'nin Kevser Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et
Benim bir köyde tanıdığım çok hoş bir dostum vardı. Medrese bitirmiş, üniversite bitirmişlerden daha akıllı bir adamdı ama okuması yazması yoktu. Bir gün köye gittiğimde ne var ne yok diye sordum, filan adam öldü dediler. “Ölmedi, ölen eşektir, o dünyasını değişti.” dedi.

Sizi de bugüne göndermiş

Onun için kendinizi çok iyi hazırlayınız. Siz Fahr-i Kâinat Efendimiz'in bulunduğu bir düzlemde varsınız. Sizin düzleminizde Fahr-i Kâinat Efendimiz var. Sizi bu tarafa vermiş. Câfer-i Tayyar Hazretleri'ni nasıl ki Habeşistan'a göndermişse sizi de 1988'in burasına göndermiş. Siz, Efendimiz'e merbutiyette (bağlılıkta) ve imanda sıdk-ı sadâkat göstereceksiniz. Efendimiz'e bağlılığın birinci maddesi bu tarz bir imandır.

İkinci tarz iman nedir? Efendimiz'in istediği tarzda yaşamak. Nedir O'nun istediği tarzda yaşamanın ana hattı? Bir defa Kur'ân'ın temel hükmü olan ve infak. Bir insanın madde ve manasının kurtarabilmesi için namaz kılması ve infak etmesi şarttır. , bir insanın diğer insanlara karşı her türlü yardımı demektir. Para yardımı, güler yüz yardımı, derdine ortak olma yardımı, ders anlatma yardımı, koluna girip gezdirme yardımı, yoldan taşı alıp da bir adamın taşa takılıp düşüp bir yerinin kırılmaması için her türlü yardım.

Resûlullah'ı nasıl bilirsin? - Kur'an Hakikatleri 2

Efendimiz’e salavât-ı şerif okumayı ihmal etmeyiniz.

Bu cümle, hepinize bir nevi emri. Boş kaldığınız anda salavât-ı şerif okumaya başlayın. Boşluk geçene kadar, meşguliyetiniz geçene kadar. Tezgâhın başındasın, törpülüyorsun, arkadaşın da orada para sayıyor, senin paranı verecek. Törpü bitene kadar salavât-ı şerif oku. Salavât-ı şerifleri de kısa okuyun, öyle uzun ağdalı değil. “Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlî seyyidinâ Muhammed.” Çünkü ne kadar kısa okursanız Muhammed kelimesini o kadar çok tekrar edersiniz. Ne kadar uzun okursanız Muhammed kelimesini o kadar az okursunuz.

Allah hepimize Sûre-i Kevser'in sırrını anlamayı nasip etsin. Efendimiz'in himaye, kerem, şefkat sevgisini üzerimizden hiç eksik etmesin. O sevmedikçe hepimiz köstebekten farksız oluruz. Kör, toprağın altında kalırız. Ne olursak olalım… O severse düze çıkarır, Kevser sırrı ile bizi cennette de müşerref kılar (şereflendirir).


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=1iPAzuE6wfQ