Cenabıhakk'ın acaba, 'un şahsında bizlere verdiği önemli, asıl enfüsi mânâ nedir? Diyor ki “Gönlünüze ihanet etmeyiniz! Nefis sizden her şeyi ister. Ama iç dünyanız onun yanlışlığını size bildirecektir!” diyor.

Dr. Haluk Nurbaki'nin Yusuf Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et


Ne kadar cahil olursanız olun ne kadar din terbiyesi almamış olursanız olun, kötüyü mutlaka açık seçik bilir ve size gösterir. Yaptığın yanlışlığı da… İşte! Bu yanlışlarda silsile itibari ile çok dikkat edeceğimiz hadise: Cenabıhakk'ın günahlar listesidir!Cenabıhak yüce kitabımızda bir günahlar listesi yapmıştır. Öyle her şey ; başını açtığın günah, ayağını gösterdiğin günah, gözünü kırptın günah, dilini uzattın günah… Böyle günahlar listesi olmaz. Günahlar listesi âyeti kerimenin vurgulamasındaki şiddetle orantılıdır.

Bir şeyin ne kadar günah olduğu ve sonuçlarının ne olacağı ayeti kerimede tayin edilmişse bir mânâ ifade eder. Şimdiki günah kavramı o kadar karışmış ki cemiyette; adam nasıl ki ceza kanununu, suçları sıra ile alt alta yazmış; adam öldürmek, hırsızlık yapmak, kız kaçırmak…  Ruhsatsız iş yeri açmak, sattığı tuzun içerisine fazla rutubet katmak, cezada neler varsa hepsini alt alta yazıyor!

Birisi çıkıp da… “Kardeşim niye bunları alt alta okuyorsun? Adam öldürmekle, sattığı iki kilo tuza yüz gram su katmış bunlar aynı olur mu? Zinayla, bir kızın ını söndürecek bir hadiseyle, bilmem, ruhsatsız iş yeri açmış bu ikisi aynı olur mu?”

Onun için ayeti kerimeler günahları tasnif eder. Günahları, derinlemesine anlatır! Bu anlatmalarda, ayeti kerimelerin en çok üzerinde durduğu hadiselerden bir tanesi de ve ihanettir… Zulüm ve ihanet!


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=inzsJaKPgmk