Yeryüzündeki insan olarak eden hadiseler karşısında hep bileceğiz ki, nerede var! … Mutlaka ayna tutmaktadır! Bunu böyle bilmedikçe Fahri Kâinata iman olmaz! Bundan dolayıdır ki Efendimizin lütfu-keremi sayesinde gönlümüz de iman ancak ve ilahi ayinenin sahibiyle aramızda bir tel bağı olursa olur!

Dr. Haluk Nurbaki'nin Kevser Suresi Yorumu cami vaazları serisinden bir bölüm.


Nurbaki'yi Takip et


Aksi takdirde; Allah kim, biz kimiz? kendi kendine Allah'ı tanımak istedi. Ne oldu? Eline, yüzüne bulaştırdı… Bakınız! Şeytan hakkında Cenabıhak yüce kitabında buyuruyor ki “Ben, ” dedim, secde etti! Şeytan etmedi!… Bunu iyi dinleyin! Unutmayın bunu! Şeytan'ın en önemli noktası budur!Şeytan secde etmedi. Bazıları ayetin aşağı kısmını hep unutuyorlar!

Şeytanın kafirliği

“O zaten kafirlerdendi! ” diyor Allah. Bakınız “zaten kafirlerdendi!” Ne demek? Şeytan “Adem'e secde emri gelmeden önce de kafirmiş!” Peki nasıl meleklerin hocasıydı? Meleklerin hocasıydı… Çünkü şeytan, melek değildir. taifesindendir. Meleklerin, hocasıydı ama “Adem'e secde etmedi ama zaten kafirdi!” diyor, Allah.

Nereden çıkıyor Şeytanın kafirliği? Feridüddin-i Attar der ki “Şeytana kızıyorsunuz ama… Senin bir türlü Allah diyemediğin Allah'a inandığı için Adem'e secde etmedi.” diyor. Senin Allah'tan haberin yok! Adam (şeytan) “Allah'a secde etmem.” demedi ki. Allah eğer ki “Bana secde et! Ey şeytan!” deyip de şeytan, secde etmeseydi, tamam. Haşa! Bizimle beraber olmuş olurdu.

Allah'tan haberimiz yok! Kuldan haberimiz yok! Derdik ama şeytan Allah'a “Ben yalnız sana secde ederim! Adem'e secde etmem” diyor. Burada ki “hikmet” şudur!

Şeytan, kendinde görüyordu. Siz de benliğe düştüğünüz biliniz ki şeytan ile kol kolasınız!…

Cenabıhakk'ın “Şeytan daha evvel kafirlerdendi.” demesinin sebebi: Şeytan daha evvel “Kendinde benlik görüyordu, ‘Ben meleklerin hocasıyım' diyordu” … “Sen meleklerin hocası değildin! A şaşkın!” Cenabıhak seni yarattı, meleklere mesajı “Senin yapından veriyordu”. Bir kompüterin kalkıp da başındaki ustası bir hesap yaptıktan sonra “Amma güzel hesap yapıyorum” demesi ne kadar manyaklıksa; bir insanın da Cenabıhakk'ın tecellisinden sonra (Şeytan da dahil) “Ben bunu şöyle öğrettim, böyle oturttum” demesine benzer.


Gösterim: https://www.youtube.com/watch?v=yh4_xLk1PNY