Envai çeşit manyak laflar… Efendim geri bırakırmış. O Marksist çıkmış ya “Din afyondur” diyen, artık onun arkasında gidenler “Tabii efendim, uyuşturur tevekkül gösterir…” Neymiş? yahut inanan mütevekkil olurmuş, çalışmazmış!


Nurbaki'yi Takip et


Fatih'in devrinde çalışmıyor muydu bu millet? Daha dindar değil miydi? Selçuk devrinde çalışmıyor muydu bu devlet? On sekiz tane Hristiyan devlet birlikte her elli senede bir ordu gönderiyordu. Kaldırmadılar Selçukluyu ortadan. Uyuyor muydu o zaman! Din meskenet miymiş?İmanla ne alakası var?

Güney Amerika'da veyahut Meksika'da herkes yatıyor. Filipinler'de herkes yatıyor. Bunlar Müslüman olduğu için mi tembeller? Yahu bu bir arz meselesi. Sıcak memleketin insanları daha zor çalışır. Soğuk memleketin insanları daha sistematik çalışır. Bunun ne dinle alakası var ne imanla alakası var?

Çünkü bizim kendi kendimize aradığımız bahanelerin içerisinde evvela karşımızda “din” çıktı.

Niye geri kaldık?

İşte “Sen Müslüman olduğun için gelişmedin! Bunu sırtından atarsan genişlerisin” dedi. Birisi çıkıp da “Yahu yapma! Fatih devrinde, Selçuk devrinde dünyanın en gelişmiş ülkesiydik. Biz o zaman Müslümandık. Hakiki Müslümandık! Şimdi sen bizi görüyorsun… Kabuk Müslümanız, onun için gelişmiyoruz” diyemedi.

Ortak olarak sirayet etmedikçe!

Neyse. bundan sonrasını hayra galb etsin. Ama unutmayınız! Birbirimize karşı şefkat, ve hepimize birden ortak olarak sirayet etmedikçe gönüllerimizde iman ışığı yanmaz. Tek başına kalırsa hiçbir şey olmaz!

Ve 'in en büyük yasalarından olan Fatiha'nın sırrını hatırlayınız.

Beni değil “bizi!

Allah, Fatiha'da hiç kimseye “Beni doğru yola hidayet et (İhdinas sıratel mustakim. [Fatiha 6]) .” derken “Beni doğru yola hidayet et” dedirtmiyor. “Bizi doğru yola hidayet ettir” diyor.

Allah bunu niçin yapmış? diyor ki [Zımnen] “Ben tek tek sizinle uğraşacak değilim! Bir topluluk halinde geleceksiniz bana. Bu topluluk birbirini seven birbiriyle kaynaşan birbirinden kopmayan birbiri için hep güzellikler düşünen topluluk olacak” dediği bu temayı, Emeviler İslamiyet'te yıkmışlar!


Alıntı: Yusuf Suresi Yorumu, Bölüm 19